Staw barkowy, zwany także ramiennym pełni bardzo ważną funkcję w układzie kostnym. Spaja on kończynę górną z obręczą barkową. Jest wieloosiowy, dzięki czemu charakteryzuje się największym zakresem ruchów. Kontuzje barku zdarzają się dość często i mogą dotyczyć każdego człowieka. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej uciążliwych urazów, bowiem staw barkowy uczestniczy praktycznie,w każdych górnych czynnościach ruchowych. Najczęstszą przyczyną urazu jest jego przeciążenie, co skutkować może ostrym stanem zapalnym oraz dokuczliwym, nieustającym bólem.
PROWADZIMY REHABILITACJĘ:
ZESPÓŁ BOLESNEGO BARKU
RWA RAMIENNA
Zwana także barkową. Jest to zespół objawów polegający na bólu karku promieniującym do ręki. Najczęstszą przyczyną jest ucisk korzeni nerwowych, spowodowany chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Rwę można i należy leczyć, przy czym samo ustąpienie bólu nie oznacza automatycznie wyleczenia. Konieczna jest systematyczna rehabilitacja.
Duży wpływ na bolesność stawu barkowego mają mięśnie grzbietu przyczepiające się do łopatki. Każdy ruch ręki aktywuje ruchowo łopatkę. W sytuacji kiedy mięśnie łopatki są zbyt mocno napięte, łopatka zaczyna nieprawidłowo poruszać się i wywoływać bóle w okolicy stawu barkowego. Często zdarza się to u osób prowadzących siedzący tryb życia, pracujących w niewłaściwej pozycji przy komputerze.
NADGARSTEK
PROWADZIMY REHABILITACJĘ:
ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA
Zespół cieśni nadgarstka dotyczy głównie osób, których praca związana jest z pisaniem na klawiaturze, szyciem (lub robieniem na drutach), obsługą kasy fiskalnej bądź składaniem małych części w całość. Do początkowych objawów należą bóle nadgarstka oraz dłoni. Związane są one z ruchem. Następnie ból występuje również w spoczynku. Prócz bólu występują także mrowienie i kłucie w obrębie palców. Wyjątkiem jest mały palec, w którym nie występują żadne objawy. W dalszym etapie, osłabieniu ulega siła mięśniowa. Problemem staje się uściśnięcie dłoni czy odkręcenie słoika, przedmioty wypadają z rąk. W początkowym stadium choroby objawy występują jedynie nocą a po przebudzeniu się ranem dłonie mrowieją, co często jest przypisywane nieodpowiedniemu ułożeniu rąk podczas snu. Z czasem jednak dolegliwości są na tyle silne, że powodują wybudzanie się chorego w nocy. Objawy nasilają się, kiedy kończyna górna jest uniesiona oraz przy czynnościach wymagających pozycji zgiętego nadgarstka jak mycie naczyń czy kierowanie samochodem. Opuszczenie ręki przynosi ulgę i osłabienie objawów choroby.
ŁOKIEĆ
PROWADZIMY REHABILTACJĘ:
ŁOKIEĆ TENISISTY
Łokieć tenisisty występuje najczęściej u osób w przedziale wiekowym 30-65 lat. Ma zdecydowane powiązanie z pracą przy komputerze, wykonywaniem zawodów wymuszających powtarzające się często ruchy nadgarstka, np. wyprost oraz ruchy podobne jak podczas wkręcania śruby.
STANY PRZECIĄŻENIOWE (tzn. Entezopatia)
Choroba przyczepów ścięgien mięśniowych do kości spowodowana jest nadmiernym obciążaniem ścięgien, które „nadrywają" powierzchnię kości. Entezopatia zwykle objawia się bólem okolicy łokcia, nasila się on podczas obciążania ręki. Niekiedy występuje ból w wyniku ucisku okolicy jednego z nadkłykci ramiennych, które znajdują się z obu boków stawu łokciowego.
BIODRO / MIEDNICA
ZAJMUJEMY SIĘ REHABILITACJĄ W PRZYPADKU DOLEGLIWOŚCI WYWOŁANYCH:
W przypadku bólu stawu biodrowego, wywołanego zmianami zwyrodnieniowymi, istnieje możliwość poprawy ruchomości stawu, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz korekcji chodu nawet u osób w zaawansowanym stadium choroby.
Bóle w okolicy zewnętrznej części pośladka wywołane są zapaleniem przyczepu mięśnia gruszkowatego. Napięcie tego mięśnia może również wywołać podrażnienie nerwu kulszowego, który przebiega w bezpośredniej okolicy tego mięśnia (spotyka się również osoby, u których nerw kulszowy przebiega przez włókna mięśnia gruszkowatego).
Napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego często powoduje bóle w okolicy pachwinowej.
Staw kolanowy to największy staw w organizmie człowieka. Zapewnia on stabilność i elastyczność ciała oraz odpowiada za zginanie i wyprostowywanie nóg. Kolano składa się z wielu części, takich jak chrząstka, kości, mięśnie, więzadła czy ścięgna - uszkodzeń stawu należy upatrywać się właśnie w tych elementach.
Obrażenia kolana są dość częste, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie, a leczenie powinno być dostosowane do rodzaju i stopnia zaawansowania kontuzji.
Rehabilitacja obejmuje:
Choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana również artrozą, to przedwczesne zużycie chrząstki stawowej, a w miarę upływu czasu również pozostałych elementów stawu – kości, ścięgien, więzadeł i błony maziowej. Choroba obejmuje wszystkie tkanki stawu i prowadzi do rozmiękania, włókienkowatości, owrzodzeń, ubytku chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, tworzenia osteofitów i pseudotorbieli. Rehabilitacja polega na poprawie jakości ruchu w stawie, poprawie ślizgu stawowego oraz stabilizacji tych parametrów. Dzięki temu pacjenci odczuwają zmniejszenie bólu i poprawę ruchomości kolana.
Uszkodzenia stawów kolanowych bardzo często przytrafiają się sportowcom. Z reguły są to skręcenia i stłuczenia, także naciągnięcia i naderwania więzadeł oraz pęknięcie torebki stawowej.
Rehabilitację prowadzimy:
Zajmujemy się rehabilitacją:
Mimo, że wiele osób bagatelizuje ten uraz i stara się załagodzić problem domowymi sposobami, wymaga on specjalistycznego leczenia. Niezastosowanie odpowiednich metod terapeutycznych może doprowadzić w przyszłości do poważnych następstw m.in. niestabilności lub zwyrodnienia stawu.
Prowadzimy również rehabilitację ostrogi piętowej, ktróra powstaje na narośli kostnej i zapalenia rozcięgna podeszwowego. Powoduje ona utrudnienia w poruszaniu się, lub też całkowicie je uniemożliwia. Choroba ma charakter deformacyjny, zwyrodnieniowy. Tworzeniu się narośli towarzyszy bardzo silny ból.
Ostrogę leczymy jedną ze skuteczniejszych metod, wykorzystując falę uderzeniową. Jest to wspaniała alternatywa dla operacji. Pacjenci odczuwają ulgę już po kilku zabiegach.
Odcinek szyjny kręgosłupa składa się z 7 kręgów i łączy ze sobą głowę oraz klatkę piersiową. Odpowiada za ruchomość głowy i szyi oraz stabilizację obręczy barkowej. To niezwykle ważny ciąg elementów z uwagi na licznie pełnione funkcje oraz skomplikowane działanie.
Czynniki wywołujące dolegliwości bólowe tej okolicy są niezwykle zróżnicowane. Mogą wynikać z siedzącego trybu życia, złej postawy przy siedzeniu, a nawet z gwałtownych ruchów głowy. Wszystko za sprawą osłabionych i niećwiczonych mięśni szyi i karku, które nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji. Do zdecydowanie najczęstszych dolegliwości bólowych należą jednak zwyrodnienia kręgów szyjnych. Działanie lecznicze polega przede wszystkim na łagodzeniu bólu i stopniowemu przywracaniu ruchomości poprzez odpowiednio dobraną terapię.
DYSKOPATIA SZYJNA
Dyskopatia szyjna prowadzi do wystąpienia silnego zespołu bólowego kończyn, drętwienia rąk, zawrotów głowy, ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego i zaburzeń równowagi. Wywołuje ból promieniujący do kończyny dolnej, mogą pojawić się zaburzenia czucia, osłabienie napięcia oraz siły mięśni unerwianych przez uciśnięty korzeń. W poważniejszych przypadkach prowadzi do wystąpienia niedowładu kończyn.
Odcinek piersiowy kręgosłupa składa się z 12 kręgów połączonych ze sobą. Posiada fizjologiczne krzywizny, które zapewniają mu lepsze właściwości mechaniczne.
Dolegliwości kręgosłupa piersiowego są o wiele rzadsze niż szyjnego czy lędźwiowego, lecz nieleczone stają się niezwykle uciążliwe. Odcinek ten dotykają typowe choroby kręgosłupa, takie jak zwyrodnienie stawów, zmiany zapalne czy dyskopatia. Ich etiologia jest najczęściej wielokierunkowa, a konsekwencją bóli stają się zaburzenia i dysfunkcje kręgosłupa lub tkanek około-kręgosłupowych.
Zajmujemy się rehabilitacją w przypadkach:
dyskopatii / bóli pourazowych / ograniczenia ruchomości stawów kręgosłupa i żeber / bóli mięśniowych / bóli przeciążeniowych
Neuralgia międzyżebrowa. Jest to uszkodzenie nerwu międzyżebrowego objawiające się w formie ostrego bólu, rwania, kłucia, pieczenia oraz drętwienia okolic międzyżebrowych. Objawom tym towarzyszyć może ucisk klatki piersiowej oraz nadwrażliwość na dotyk. Zdarza się także, że ból promieniuje do ręki lub ramienia. Dolegliwości związane z neuralgią międzyżebrową mogą się nasilać przy ruchu, głębokim oddychaniu oraz kaszlu.
Przyczyny Dyskopatii Piersiowej.
Problem dyskopatii piersiowej najczęściej dotyczy ludzi w wieku średnim, częstość jego występowania zmniejsza się zaś u ludzi starszych, u których dominują procesy zwyrodnieniowo-wytwórcze. Do wystąpienia schorzenia predysponuje nadmierny wysiłek fizyczny bądź uraz, w następstwie którego dochodzi do przeciążenia krążka międzykręgowego na danym poziomie. Często młodzi pacjenci mówią o upadku z drabiny, podniesieniu nadmiernego ciężaru bądź nasilonej aktywności sportowej. W większości jednak przypadków przepuklina jądra miażdżystego prowokowana jest stosunkowo małym urazem bądź przeciążeniem kręgosłupa. Sytuacja taka występuje zazwyczaj u starszych pacjentów, u których występują zmiany zwyrodnieniowe w obrębie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego.
Prowadzimy rehabilitację również na:
Główna przyczyna bólu - rwa kulszowa.
Rwa kulszowa to często występujący rodzaj bólu (zespół objawów) wywołany przez ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego. Nerw kulszowy to najdłuższy nerw w ciele, zaczynający się w miednicy, idący przez pośladki i kończący się na stopach. Aż nawet 40% osób doświadcza w życiu rwy kulszowej lub podrażnienia nerwu kulszowego. Wypadnięcie dysku jest najczęstszą przyczyną rwy kulszowej, jednak czasami lekarze nie są w stanie znaleźć właściwej przyczyny tego bólu.
BÓLE KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO PROMIENIUJĄCE DO KOLANA
Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa występują u prawie każdej dorosłej osoby w naszej cywilizacji. Nie zawsze muszą być one spowodowane poważną chorobą. Najczęściej ich przyczyną jest niewydolność mięśni brzucha i niewydolność mięśniowo-więzadłowa okolic kręgosłupa.
Dyskopatia lędźwiowa najczęściej objawia się bólami okolicy lędźwiowo-krzyżowej promieniującymi do jednej lub obu kończyn dolnych. Takie dolegliwości spowodowane są uciskiem na korzenie nerwowe, który wywołuje ból promieniujący do kończyny dolnej. Mogą pojawić się wtedy zaburzenia czucia, osłabienie napięcia oraz siły mięśni unerwianych przez uciśnięty korzeń. W miejscu ucisku na nerw może wytworzyć się miejscowy stan zapalny. Wówczas pojawia się lokalny obrzęk, który zwiększy kompresję nerwu i znacznie nasili dolegliwości bólowe. Stan ten określa się mianem rwy kulszowej.
Prowadzimy rehabilitację również na:
Absolutna nowość w Polsce!
CARBOJET to urządzenie do suchych kąpieli w CO2 będących odmianą kąpieli kwasowęglowych. CARBOJET jest najbardziej skutecznym urządzeniem do kąpieli w dwutlenku węgla, który swym kształtem umożliwia kąpiel całego organizmu (wyłączając jedynie głowę). Nasze urządzenie do suchych kąpieli w CO2 wyposażone jest w nowoczesny, mikroproprocesorowy system sterowania i kontroli zabiegiem, pozwalający na regulację podstawowych parametrów zabiegowych tj. temperatury i dawki gazu leczniczego, a także ustawienie i odmierzanie czasu zabiegu. Suche kąpiele kwasowęglowe (w dwutlenku węgla).
ZALETY SUCHYCH KĄPIELI W CO2 W PORÓWNANIU Z KĄPIELAMI WODNYMI:
Wskazania:
|
Przeciwskazania:
|
LECZNICA "GOCŁAW"
CENTRUM REHABILITACJI "ATENY"
ul. Afrykańska 7A
Warszawa 03-966